Czym jest ból i jak sobie z nim radzić

Czym jest ból i jak sobie z nim radzić

 

 

Ból jest złożoną, fizjologiczną reakcją organizmu, będącą odpowiedzią na uszkodzenie ciała lub na potencjalne, możliwe zagrożenie uszkodzenia ciała. Może mieć więc charakter rzeczywisty albo rzekomy, czyli taki który nie ma związku z urazem a jest związany jedynie z aspektami psychicznymi. Ból pełni funkcję regulującą oraz obronną i ma na celu ograniczenie skutków urazu oraz zabezpieczenie uszkodzonej części ciała a także ograniczenie naszej aktywności do minimum. Ból może być ostry, objawiający się kłuciem i nie trwa dłużej niż do regeneracji uszkodzonej tkanki, czyli od kilku do kilkunastu dni. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej, wtedy mówimy o bólu przewlekłym. Jeżeli proces leczenia został zakończony a mimo to utrzymuje się ciągłe, tępe odczucie oznacza to, że ucierpiał również układ nerwowy. Proces ten może trwać wiele lat, a leczenie farmakologiczne może nie przynosić odpowiednich rezultatów. Często lekarze niestety nie udzielają precyzyjnych wskazówek i metod, a ograniczają się jedynie do diagnostyki.

Warto wtedy wybrać się do fizjoterapeuty. Jakie możemy przyjąć strategie walki z bólem? Każdy zabieg dostosowywany jest do potrzeb pacjenta i jego odczuć. Wśród zabiegów, które wykorzystuje się do zwalczania bólu jest właściwie poprowadzona terapia manualna, która oddziałuje na receptory w stawie, masaż rehabilitacyjny, który powoduje rozluźnienie tkanek powierzchownych i głębokich. Do bardzo skutecznych zabiegów fizykoterapeutycznych, które mogą przynieść ulgę należy krioterapia miejscowa, laseroterapia wysokoenergetyczna, elektroterapia – prądy diadynamiczne (MF, LP) oraz magnetoterapia.

Wszystkie powyższe zabiegi są dostępne w naszym Centrum Rehabilitacji Leczniczej Pozmedica, przy ul. Dąbrowskiego 81/85 w Poznaniu (JEZYCE). Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bazy zabiegowej, a postaramy się zrobić wszystko, aby ból był tylko przykrym wspomnieniem.

 

autor: Krzysztof Jankowski