Jak ważna jest systematyczność w leczeniu fizjoterapeutycznym?

Jak ważna jest systematyczność w leczeniu fizjoterapeutycznym?

Jak powszechnie wiadomo, nieuniknionym i postępującym procesem jest zjawisko starzenia się populacji, na które niestety, bez pomocy specjalistów, nie mamy wpływu. Ale głowa do góry! Dzięki prawidłowo i systematycznie prowadzonym zabiegom fizjoterapeutycznym jesteśmy w stanie podtrzymać jak najdłużej Twój stan zdrowia na jak najlepszym poziomie, byś mógł jak najdłużej cieszyć się i przeżywać drugą młodość, nawet w wieku emerytalnym.

Fizjoterapię, która pozwala nam normalnie funkcjonować dzielimy na:

-rehabilitacje prewencyjną, czyli taką, która pomoże nam zapobiegać powstawaniu nowych dolegliwości, a także podtrzyma dotychczasową sprawność, czyli to na czym najbardziej nam zależy,

-rehabilitacje ogólną, w której pracujemy z osobami przewlekle chorymi,

-rehabilitację celową, skierowaną na konkretne potrzeby osoby chorej.

Żeby terapia, która prowadzi do pozytywnych zmian, była skuteczna, trzeba utrwalać ją w czasie, małymi krokami. Tak samo jak w procesie usprawniania, tak w każdym z tych sposobów terapii ważna jest systematyczność działań, zaangażowanie pacjenta oraz terapeuty – bez tego uzyskane efekty będą krótkotrwałe oraz nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Badania, które często są przeprowadzane w różnorodnej grupie osób w różnym wieku, pokazały, że rehabilitacja, w tym systematyczna aktywność fizyczna, oraz prawidłowy sposób odżywiania mają bardzo duży wpływ na samopoczucie, oraz proces „pomyślnego starzenia” u pacjentów. Zaś u osób, które tej aktywności nie mają, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia stanów depresyjnych, gorszego samopoczucia, a także zwiększenia ilości
chorób współistniejących.

Dzięki regularnym działaniom fizjoterapeutycznym wpływać możemy na wiele układów ludzkiego ciała, min. usprawnienie aparatu ruchu, poprawę zakresu ruchomości stawów, lepsze samopoczucie, poprawę krążenia obwodowego, a nawet na procesy trawienne.

Dlatego warto pamiętać, że najistotniejszym w procesie usprawniania jest przede wszystkim wczesne rozpoczęcia działań, systematyczność oraz długofalowość terapii.

Autor: Karolina Kupczyk